Members

The Echuca Aboriginal Co-operative was established by the hard work and political efforts of many of our Elders who saw a need for a community controlled organisation to run culturally appropriate services. We first set up the Echuca Aboriginal Co-operative in the Milewa Chambers in 1974, in 1990 the name was changed to the Njernda Aboriginal Corporation, Njernda means ”to know our living culture” in the Wemba Wemba language of northern Victoria, Southern NSW. Like many other Aboriginal co-operatives across Australia, we believe in a holistic view of health that recognises the inter-connectedness of body, mind and spirit… not just of the individual but of their family and the community. This means we work across a range of program areas including housing, employment, cultural heritage, education, child care and health.

Introducing Njernda Aboriginal Corporation’s Board Members and Members of Staff.

Each year 7 Board Members are selected, our current boards Members are:

  • Kevin Williams ~ Chairperson
  • Teresa Edwards
  • Shirley Handy
  • Melva Johnson
  • Lee Wanganeen
  • Rob Saunders
  • Judith Atkinson

Staff Members

 

Staff

Managers

Anne Munzel – Practice Manager

Diana Stephenson – Finance /Corporate Manager

John Mitchell – Deputy C.E.O

Karlene Dwyer – Chief Executive Officer

Kristie Hearn – Executive Assistant

Leona Cooper – Berrimba Childcare Coordinator

Nadine Wright – Baroona Youth Healing Centre Manager

To be advised – Family Services Manager

Njernda Administration Staff

Diana Stephenson – Finance/Corporate Manager

Janelle Handy – Accounts Payable

Kyle Egan – Junior Finance Assistant

Lyn Hearn – Payroll Officer

Njernda Medical Centre Staff

Anne Munzel – Practice Manager

Bec Tracey – Aboriginal Health Worker

Bradley McGrath – Medical Driver

Brendan Johnson – Medical Receptionist

Garry Giles – Aboriginal Health Worker

Jenny Brown – Child Maternal Health

Judith Murray – Quality Improvement Worker

Keith Hearn – Health Promotions Officer

Kim Warde – Midwife

Maria Isgro – Medical Receptionist

Mavis Egan – Care Plan Co-Ordinator

Megan Black – Medical Driver

Michael Moran – Drug & Alcohol Worker

Trish Ebert – Midwife

Vivien Giles – Trainee Health Worker

SAAP Program

Alva Connelly – SAAP/Crisis Worker

Wade Austin – SAAP/Crisis Worker

HACC Program

Janice Day – HACC Worker

Robert Russell – ABI/HACC Worker

Vicki Walker – Regional HACC Worker

General Practitioners

Dr Muhammed Shihab (Male)

Dr Sujay Chandraiha (Male)

Njernda Family Services Staff

Corey Wanganeen – Community Justice Worker

Kiwa Russell – Intake & Assessment Worker

Rhonda Ronnan – Kinship Care Worker

Sheadeen Hearn – Out of Home Care Worker

Tegan Wanganeen – Youth Justice Worker

To Be Advised – Family Service Manager

To Be Advised – Family Service Worker

Vicki Mitchell – AFLDM Worker

Yakapna Healing Centre

Cheryl Taylor – Casual

Gail Hearn – Casual

Karlisha Mitchel – Casual

Shelley Atkinson – Casual

Simone Ronnan – Yakapna Manager

Njernda Mental Health Unit

Gilbert Wanganeen – Social, Emotional Wellbeing Worker

Kellie Egan – Stolen Generation Worker

Baroona Healing Centre Staff

Baymos Handy – Social Community Service Worker

Farran Hayes – Social Community Service Worker

Mark Colville – Social Community Service Worker

Nadine Wright – Centre Manager

Paula Thomas – Social Community Service Worker

Rowan Priest – Social Community Service Worker

Shannon Andy – Social Community Service Worker

Njernda Cleaning Staff

Megan Andrews – Family Service

Trish McGrath – Njernda Medical

Njernda Maintenance Staff

Adam Kissell

Josh Moore

Michael Hudson – Supervisor

Phillip Atkinson

Berrimba Childcare Staff

Casey McHale ~ Room Leader

Cath Andrews ~ Room Leader

Joyce Ward ~ Assistant Coordinator/Kinder

Kaiella Bulled ~ Trainee Receptionist

Karen Firebrace ~ Bus Assistant

Khayla Wanganeen ~ Assistant Educator

Leona Cooper ~ Co-ordinator

Marley Day ~ Kinder Assistant

Robert Tyrell ~ Bus Driver

Sharni Celli ~ Assistant Coordinator

Sissy Cooper ~ Room Leader

Tamika Morgan ~ Cook

Therese Shelley ~ Room Leader

Best Start Co-Ordinator

Gabby Johnson